Chystáte se opustit stránku. Chcete pokračovat?

Souhlasím, přejít.

Moje nejúžasnější vzpomínka na Yamahu

Kenny Roberts

Kenny Roberts je jednou z nejvlivnějších a nejvýznamnějších osobností v historii motocyklové Grand Prix. První americký mistr světa, „král Kenny”, třikrát zvítězil v kategorii 500 ccm, s Yamahou strávil 13 let a díky mnoha nezapomenutelným výkonům, například v roce 1975 na Indy Mile, je považován za legendu závodů AMA.

Stejně jako mnoho velkých motocyklových závodníků Grand Prix té doby, také Roberts zahájil svou kariéru jako teenager na místních prašných okruzích v Kalifornii. Na Nový rok v roce 1970 debutoval jako osmnáctiletý mladík na profesionálním závodě AMA a skončil na úžasném čtvrtém místě. Jeho výkony mu brzy zajistily místo v týmu Yamaha America.

Roberts, který v roce 1971 získal titul AMA Rookie of the Year, se v následující sezóně stal jezdcem třídy Expert a vyhrál svůj první závod v této kategorii. V roce 1973 dosáhl fantastického vítězství na mistrovství AMA Grand National Championship sestávajícího z off-roadových závodů i závodů na okruhu.

Další titul následoval v roce 1974, kdy také bojoval s vícenásobným mistrem Grand Prix Giacomem Agostinim o vedení na Daytoně 200. Do své první GP nastoupil na motocyklu Yamaha TZ250 na Dutch TT, startoval na pole position a domů si z debutu odvezl umístění na stupních vítězů.

Ve svém úspěšném tažení pokračoval na různých amerických motocyklových závodních sériích a poté se vrátil do Evropy, aby usiloval o titul šampiona v silniční GP v kategorii 250 ccm a 500 ccm.

Poté, co vyhrál zahajovací závod kategorie 250 ccm ve Venezuele, debutoval Roberts v kategorii 500 ccm ve druhém kole ve španělské Jaramě. Skončil na druhém místě, ale později získal tři po sobě jdoucí vítězství v Rakousku, Francii a na Nations event v Mugellu. Čtvrté vítězství si připsal na British GP a při finále sezony v Německu byl korunován prvním americkým mistrem světa.

Před sezónou 1979 se Roberts zranil při havárii při zkušebních jízdách, což ho přinutilo vynechat úvodní závod ve Venezuele. Vrátil se na druhé kolo v Rakousku a zaútočil na vítězství – dokázal vyhrát čtyři ze svých prvních pěti závodů toho roku. Na vrchol vystoupil po epické bitvě s Barrym Sheenem v Silverstone a získal svůj druhý titul.

Během úvodních kol v roce 1980 byl Roberts nezastavitelný. Na cestě ke třetímu světovému titulu získal tři po sobě jdoucí vítězství. Ke čtvrtému mistrovskému titulu se přiblížil v roce 1983 se šesti výhrami, kdy ho jen o dva body porazil americký kolega Freddie Spencer. Po této sezóně se Roberts s Grand Prix rozloučil.

Pokračoval jako majitel týmu a provozoval Yamahy pro takové hvězdy, jako byl Wayne Rainey a John Kocinski. Na začátku první dekády 21. století postavil do MotoGP vlastní stroje.

Roberts překonává všechny překážky na cestě k vítězství na Indy Mile

Jeden z nejlepších výkonů podal Roberts před úspěchem na Grand Prix, během slavné Indy Mile Grand National v roce 1975. Před závodem American Flat Track vyvinula Yamaha dvoudobý silniční závodní motor TZ750 pro plochodrážní rám, který měl pokořit dominantní Harley-Davidsony.

Roberts se kvalifikoval na zadní pozici na roštu, ale předvedl ohromující výkon, když zvládl stroj o výkonu 125 koní, schopný překonat rychlost 240 km/h, mnohem rychlejší, než byli rivalové Yamahy.

Roberts se brzy probojoval na čtvrtou pozici, tedy asi 20 metrů od bitvy, která zuřila na čele závodu, a v zápase o vítězství se neustále snažil kolem vnějších mantinelů probojovat kupředu. V posledním kole dokázal Američan stáhnout náskok a dostat se na třetí pozici za dvojící Harley-Davidsonů. V poslední zatáčce se do toho opřel a před cílovou čarou dokázal předjet Corky Keenera i Jay Springsteena o polovinu délky.

Tento výkon Kennyho Robertse je dodnes považován za vůbec nejúžasnější v Indy Mile a vedle všech jeho nesčetných úspěchů mu získal nezpochybnitelné místo v historii plochodrážních závodů American Flat Track.

Podívejte se na toto video z roku 2009, kdy se Kenny Roberts na Indy Mile vrátil se slavnou plochodrážní TZ750 a potěšil obecenstvo několika rychlými koly.

©Yamaha Motor Europe N.V. / Yamaha Motor Co., Ltd.

The information and/or imagery on these webpages may never be used for commercial or non-commercial purposes without the explicit written consent of Yamaha Motor Europe N.V. and/or Yamaha Motor Co., Ltd. Always ride in a safe manner and obey all local road laws.