Chystáte sa opustiť túto webovú lokalitu. Ste si istí?

Súhlasím, prejdime tam

2022 Yamaha R-Series models celebrate Yamaha’s Grand Prix racing history

1961-2021: 60 rokov pretekov World Grand Prix pre Yamahu

Preteky sú neoddeliteľnou súčasťou DNA spoločnosti Yamaha odo dňa, keď bola továreň založená 1. júla 1955. V tom čase spoločnosť osvedčila svoje výrobky na závodnej dráhe len niekoľko dní po založení spoločnosti Yamaha Motor Company, keď stroj YA-1 vyhral preteky Mount Fuji Ascent Race na svoj úplne prvý pokus 10. júla.

Len dva roky po debutovom GP Yamahy získal Fumio Ito vôbec prvé víťazstvo GP tejto značky na motocykli RD56 na Veľkej cene Belgicka a spoločnosť Yamaha sa od toho dňa nikdy nepozrela späť. V roku 1964 vyhrala Yamaha svoje prvé majstrovstvá sveta a zároveň prvý titul konštruktéra s Philom Readom v triede 250 ccm, prvé z mnohých víťazstiev v tomto desaťročí. Bol to začiatok neuveriteľnej cesty pre všetkých, ktorí sa zúčastnili závodného programu spoločnosti, a za posledných 60 rokov sa Yamaha etablovala ako jeden z najúspešnejších výrobcov s viac ako 500 víťazstvami v Grand Prix, spolu s 38 titulmi jazdcov, 37 titulmi konštruktérov a 7 tímovými titulmi.

V roku 1964 súťažné oddelenie debutovalo na Veľkej cene 250 ccm s novou bielou kapotážou s výrazným červeným pruhom a červeným predným blatníkom. Táto odvážna, jednoduchá a dynamická červená/biela farebná schéma sa čoskoro etablovala ako okamžite rozpoznateľný vzhľad Yamahy v cestných pretekoch Grand Prix a bola predchodcom Speed Blocku Yamaha: pravdepodobne najznámejšej a najobľúbenejšej farebnej schémy, aká kedy bola použitá na závodnom motocykli.

A na oslavu dlhej a slávnej histórie pretekov Grand Prix, spoločnosť Yamaha vytvorila špeciálne grafiky 60th Anniversary World GP pre modely R1, R7, R3 a R125 modelového roku 2022.

Rovnako ako slávne víťazné stroje Yamaha z majstrovstiev sveta, aj špeciálne grafiky modelov R1, R7, R3 a R125 k 60. výročiu závodenia majú čisto bielu kapotáž so silným horizontálnym červeným pruhom a bielymi zvislými čiarami, ktoré vytvárajú červený Speed Block. Táto autentická farebná schéma závodných motocyklov ponúka úplne červený predný blatník a zlaté kolesá, rovnako ako víťazné továrenské motocykle Yamaha, a tento nadčasový vzhľad je doplnený žltou prednou plochou na závodné číslo, emblémom výročia a červeným pruhom, ktorý prechádza po vrchu palivovej nádrže až na zadnú časť motocykla.