Súhlasím, prejdime tam

Yamaha si uctí pamiatku fínskej pretekárskej legendy Jarna Saarinena

Yamaha Motor si uctí pamiatku Jarna Saarinena počas výstavy, ktorú usporiadalo veľvyslanectvo Fínska v Tokiu pri príležitosti 100 rokov diplomatických vzťahov medzi Fínskom a Japonskom.

Finnish Racing Legend Jarno Saarinen

Saarinen z Turku vo Fínsku bol jedným z najtalentovanejších motocyklových pretekárov svojej generácie. V roku 1972 kedy jazdil prvý rok ako jazdec Yamahy, Saarinen vyhral štyri preteky na palube dvojtaktnej Yamahy TD-3 na jeho ceste k výhre majstra sveta v kategórii 250cc. Taktiež skončil na druhom mieste v majstrovstvách sveta 350cc v tej istej sezóne, s tromi víťazstvami na konte na stroji Yamaha TR-3.

V roku 1973 Saarinen viedol majstrovstvá sveta v kategoriách 250cc a 500cc, keď tragicky zahynul pri nehode na Grand Prix národov v talianskej Monze.

Saarinen, ktorý bol v roku 2009 uvedený do Siene slávy MotoGP, zostáva jediným Fínom, ktorý vyhral Majstrovstvá sveta v motocyklových cestných pretekoch a počas svojej kariéry vyhral 15 pretekov Grand Prix.

Na počesť Saarinena a všetkého, čo spolu dosiahli, Yamaha Motor vzdá Fínskemu pretekárovi hold počas verejnej výstavy na fínskom veľvyslanectve v Tokiu 14. apríla, ktorá je len jednou z akcií, ktoré sa uskutočnia na oslavu 100 ročného priateľstva medzi Japonskom a Fínskom.

Počas podujatia prezident Yamaha Motor Corporation, pán Yoshihiro Hidaka, predstaví Saarinenovej vdove, Soili  album originálnych fotografií z ich návštevy v Japonsku v roku 1972, na oslave víťazstva majstrovstiev sveta v kategórii 250cc.

Po 14. apríli bude výstava pokračovať na Yamaha Motor's Communication Plaza v japonskej Iwate od 16. apríla do konca mája.